Jdi na obsah Jdi na menu
 


Albert Žirovnický neuspěl se svými žalobami

31. 3. 2008

Žirovnický neuspěl ani s jednou ze svých žalob na stát

28.3.2008    ceskenoviny.cz    str. 0   Z domova

 

Praha - Bývalý šéf pražského Discolandu Sylvie Albert Žirovnický, který si v současnosti odpykává šestnáctiletý trest vězení za vraždu, dnes neuspěl ani s jednou ze svých dvou žalob na stát. Pražský městský soud nejprve zamítl jeho žalobu kvůli policejnímu zásahu z března 2001, při kterém byl zatčen. Podle Žirovnického byl zákrok nelegitimní a neadekvátní. Posléze pak nevyhověl ani jeho žalobě kvůli údajně nelegálně pořízeným a uschovávaným odposlechům. Oba dnešní verdikty jsou nepravomocné a lze se proti nim odvolat. V české justici je Žirovnický znám tím, že využívá všech běžných i mimořádných opravných prostředků, které má k dispozici. Žirovnický byl za vraždu svého kamaráda, prodavače fotoaparátů Milana Honsedla, pravomocně odsouzen v srpnu 2002. Odvolání Žirovnického v případu Honsedlovy vraždy mělo 200 stran. Již při vyšetřování kauzy podal 20 žalob a stížností.

 První žalobu, kterou dnes městský soud projednal, podal Žirovnický na ministerstvo vnitra. Týkala se domovní prohlídky, při které muže i jeho tehdejší ženu Sylvu před sedmi lety zatýkala policejní zásahová jednotka. Podle Žirovnického byla domovní prohlídka nezákonná, protože se zásah uskutečnil v jiném domě, než na který měli policisté soudní povolení. Navíc se k nim prý policisté chovali hrubě a poranili je. Zásah tak prý narušil jeho domovní svobodu a ohrozil jeho život a zdraví. Za to žádal 50 milionů korun.

 Soudce Martin Valehrach žalobu odmítl s tím, že okolnostmi zásahu se již dříve zabývali policejní vyšetřovatelé, kteří žádné porušení zákonů neshledali. "Soud v občanskoprávním řízení není oprávněn přezkoumávat postup a rozhodnutí orgánů činných v trestním řízení. Mám za to, že nedošlo k protiprávnímu zásahu, a tedy není možné ani přiznat satisfakci," uvedl Valehrach v odůvodnění rozsudku.

 "Očekávám, že podáme odvolání, kde se pokusíme vypořádat se s tou argumentací soudu, kterou jsme slyšeli v odůvodnění (rozsudku)," reagoval na vynesený verdikt advokát Žirovnického Jaroslav Ortman.

 Zásahová jednotka manžele zatýkala proto, že kriminalisté prý měli z odposlechů informace o tom, že muž i žena jsou ozbrojeni. "Legálně ani nelegálně jsem ozbrojen nebyl. Byl jsem hlupák. Příště se bránit budu," reagoval na to dnes Žirovnický s tím, že odposlech byl zfalšován. Policisté při zásahu podle něho také zabili jeho psy, poškodili jeho majetek, ztratilo se mu asi 60.000 korun a on i jeho tehdejší manželka byli zraněni. Jeho bývalá žena Sylva prý kvůli poraněním potratila.

 Žirovnický kvůli tomu již dříve podal stížnosti i podněty Inspekci ministra vnitra (IMV), vyšetřování ale protiprávní postup úřadů neprokázalo. V případě záměny objektů šlo podle IMV o administrativní pochybní, protože oba domy mají stejný vchod, a nikoli o trestný čin či o přestupek. Manželé při zásahu prý utrpěli pouze drobná poranění. Podle policie se ani neprokázalo, že by manželka Žirovnického byla v době zásahu těhotná a následně potratila. Psy prý policisté nezastřelili, ale umístili do útulku.

 V druhé žalobě, kterou dnes městský soud projednal, šlo o odposlechy, které policisté pořizovali po dobu asi tří měsíců před zatčením manželů. I povolení k odposlechu podle Žirovnického obsahovalo nesprávné označení domu. Odposlouchávání tak podle něho bylo protiprávní.

 Policisté prý navíc zaznamenávali i intimní život manželů, čímž podle Žirovnického došlo k protiústavnímu narušení jeho práv na soukromí. "Považuji tento zásah do mého soukromí za nechutný," uvedl. Právní zástupkyně ministerstva spravedlnosti s tím nesouhlasila. K porušení osobnostních práv prý nedošlo, protože získané údaje nebyly zveřejněny. Ve své žalobě na ministerstvo žádal Žirovnický zničení odposlechů, omluvu od úřadu a 20 milionů korun.

 Ani v tomto případě však neuspěl a soudkyně Dagmar Stamidisová jeho žalobu zamítla. IMV i v souvislosti s nesprávným označením domu, kam byly umístěny odposlechy, došla k závěru, že šlo o administrativní pochybení. Podle Stamidisové byl navíc i přes toto pochybení odposloucháván Žirovnický, což prý bylo účelem nařízení odposlechů.

 Soudkyně také v odůvodnění verdiktu uvedla, že o to, aby byly záznamy obsahující i jeho intimní a sexuální život odstraněny z trestního spisu, mohl požádat již v trestním řízení. Tyto odposlechy navíc nebyly podle Stamidisové v řízení použity jako důkaz.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář