Jdi na obsah Jdi na menu
 


Albert Žirovnický uspěl se svou žalobou

25. 3. 2010

Kverulant z Mírova u soudu uspěl, vzorek DNA mu odebrali nezákonně

25. března 2010 

Policie odebrala Albertu Žirovnickému v roce 2007 nezákonně vzorek DNA. Odsouzený vrah, známý řadou odvolání a stížností, totiž poskytl vzorek své DNA již v roce 2000, kdy byl vyšetřován z vraždy. Rozsudek může spustit lavinu žalob vězňů. 

Podle listu Právo je rozsudek průlomový. Až dosud policisté i ministerstvo vnitra zastávali názor, že jim odběry DNA 16 tisíc vězňů pykajících za úmyslný trestný čin umožňoval zákon o policii a nijak tedy nechybovali.

Bývalý šéf Discolandu Sylvie si na Mírově odpykává šestnáctiletý trest za vraždu kamaráda v roce 2000. Žirovnický poskytl vzorek již před devíti lety. Policie tudíž musela mít jeho vzorek v národní databázi. Přesto policisté Žirovnickému odebrali vzorek znovu v roce 2007.

V české justici je Albert Žirovnický znám tím, že využívá všech běžných i mimořádných opravných prostředků, které má k dispozici. Podává mnoho různých žalob a stížností. Mnohokrát se obrátil také k Ústavnímu soudu, například ve snaze o obnovu řízení. Od ministerstva vnitra Žirovnický neúspěšně požadoval odškodné 50 milionů korun za údajně nezákonný postup policie při zadržení a domovní prohlídce. Od ministerstva spravedlnosti chtěl peníze za odposlechy, které byly podle něj nezákonné. Na kouření ve věznici si stěžoval až u Ústavního soudu.

Usvědčený vrah si stěžoval, že ho policista nutil k odběru pod pohrůžkou násilím. Soudkyně Marie Filippiová Žirovnického žalobu na nesprávný úřední postup, v níž požadoval za nemajetkovou újmu 300 tisíc korun, zamítla. Zároveň ale jednoznačně poukázala na pochybení policie.

"Bylo prokázáno, že došlo k nezákonnému úřednímu postupu, nicméně žalobci nebyla stěrem z ústní dutiny způsobena žádná nemajetková újma," konstatovala Filippiová.

Ministerstvo vnitra se proti verdiktu odvolá. Zástupci občanských sdružení podle Práva míní, že nynější rozsudek může přinést další vlnu žalob vězňů. V krajním případě bude policie dokonce nucena zlikvidovat odebrané vzorky z roku 2007.

zdroj: www.idnes.cz
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Havlíček

Tomáš27. 4. 2015 14:56

V soudnictví problémy řeší, ale policie podle toho co jsem četl, si dělá problémy sama. Místo donucování neodsouzených, by měli dělat svoji práci podle práva ostatních. Dodržování práva občanů je jejich práce.