Jdi na obsah Jdi na menu
 


Doživotně odsouzení střídají vězení

9. 8. 2007

Doživotně odsouzení střídají vězení

4.8.2007    Lidové noviny   

    JIŘÍ REICHL   

VALDICE/PRAHA Mezi ostře sledovanými věznicemi Mírov a Valdice pendlovalo v posledních týdnech několik transportů s vězni. Podle zjištění LN a České televize změnilo „adresu“ celkem osm doživotně odsouzených.

  Generální ředitel vězeňské služby Luděk Kula to vysvětluje přísnějšími bezpečnostními opatřeními. „Za poslední tři měsíce se vytvořil nový systém rotace doživotně odsouzených, který bude pokračovat. Nebude to nějak pravidelně, aby se toto opatření nedalo vysledovat,“ prohlásil Kula.

  Podle neoficiálních informací LN první rotace proběhla před třemi týdny, poslední pak před několika dny.

  Kterého z doživotně odsouzených vězňů se zmiňovaná rotace týkala, odmítá šéf vězeňské služby říct. „Jsou to velmi nebezpeční vězni a není v našem zájmu informovat o tom, kde zrovna jsou,“ podotkl Luděk Kula.

  Zároveň upozornil, že není ani pevně dáno, na jak dlouho se vězni stěhují. „Nebude to žádná perioda, pokud budou nějaké indicie, že odsouzený je ve vězení příliš dlouho, nebo že se příliš dobře zná s personálem, či vykazuje nestandardní chování, pak změníme místo jeho pobytu,“ dodal Kula.

  Výměna vězňů v nejpřísnějších věznicích v Česku doplňuje již existující opatření, kdy se střídají dozorci a zaměstnanci věznice pracující na odděleních pro doživotně odsouzené. „U příslušníků vězeňské služby je to rok a u občanských zaměstnanců – například vychovatelů či psychologů – jsou to roky dva,“ upřesnil ředitel věznice Valdice Karel Kocourek.

  Právě šéf valdické věznice Kocourek systém výměny personálu u doživotně odsouzených před sedmi lety zavedl.

 „Chceme tím zabránit vytvoření nežádoucích vazeb mezi odsouzenými a našimi pracovníky. Omezuje se tím i vznik profesní slepoty,“ tvrdí ředitel valdické věznice Karel Kocourek. Dozorci totiž kontrolují cely i několikrát denně a snadno by mohli sklouznout k rutině.

  Novou praxi kritizuje Český helsinský výbor, který se zabývá dodržováním lidských práv. „Jsme toho názoru, že rotace je porušením zásady rovnosti odsouzených. I podle Rady Evropy není možné vězně segregovat podle toho, jaký mají trest,“ řekl člen výboru František Valeš. Označil to za šikanu. „Pokud jsou přemísťováni jenom z toho důvodu, že mají doživotní trest, považujeme toto opatření za šikanu,“ uvedl.

  Zároveň odmítl argumentaci vedení vězeňské služby, že změna prostředí může mít pozitivní vliv na vězně. „Musí se posuzovat jednotlivé případy a u těch případně rozhodnout o přestěhování,“ míní Valeš, podle něhož je účelnější nynější střídání dozorců. „Nechápeme to. Doživotně odsouzení se nachází pouze ve dvou věznicích, a právě proto si mohou i po návratu do výchozího zařízení nežádoucí kontakty obnovit,“ vysvětlil Valeš.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

trapne

milhaus 23. 10. 2008 19:00

Je to smesne odsouzeni putujou z Valdic na Mirov a spet a tak se nikdo nema dozvedet ve ktere momentalne veznici je pan reditel kocourek bejvalej komous to moc nevymyslel ten si jen hreje prdel na teplem miste a blbe keca setkal jsem se snim osobne arogantni clovek kterej si mysli ze Valdice patri jemu ale pral bych mu tam par let zustat zavreny.priklad odsouzeni vezni se radi do skupin A,B,C,D,ackari maji male tresty neplaceni alimentu a tak tyto vezni maji za dobre chovani vychazky na 24.hodin jednou za tri mesice a stim souvysi to ze maji moc dobrej prehled ktery dozivotne odsouzeny vezen prave sedi ve Valdicich tak prave kdy koliv muze na vychazce nekoho informovat treba o Jirim kajinkoj takze to pan kocorek zas moc tak velka opatreni neudelal a na 24.hodinove vychazki chodi kazdou sobotu v ranich hodinach treba deset veznu s malym trestem tak to je asi vsechno.

JE TO SMĚŠNÉ

viktor9916. 8. 2007 18:31

Jeden čas se kvůli korupcím mezi bachaři "rotovali" dozorci i v rámci jedné věznice a byl to průšvih. Stvalo to vězně i zaměstnance, Ale jako spestření doživotního trestu je tato rotace, pane Kula, určitě zajímavá, zvláště když probíhá mezi 2 věznicemi. Když už konečně dojde k rotaci na Generálním ředitelství VS ČR, vždyť jsou tam temné "síly", které přežili leckdy až 4 ministry a několik režimů. A vy sám, Kulo, jste si vydrndal na prezidentovi generálské prýmky, což samo o sobě je ironie, protože VS ČR si hraje na vojensky organizovanou složku, kde jsou často opilci, obézní dozorci a často vzdělanci s titulem Bc (třeba i na funkcích ředitelů věznice) - jak honosné!

rotace

TOM15. 8. 2007 22:46

Je dojemné, jak Helsinský výbor dbá o práva mnohonásobných vrahů, kterým by změnou působiště nebo transportem mohlo být způsobeno trauma.Jakoby o tom , ve které věznici bude odsouzený vykonávat trest rozhodoval někdo jiný než vězeňská služba. jestliže není možné segregovat někoho podle toho jaký má trest, musí se Rada Evropy obrátit na poslance, aby změnili naše zákony.
Jinak chci upozornit,v západní Evropě je samostatné ubytování vězňů běžný standard.