Jdi na obsah Jdi na menu
 


O podmíněném propuštění Zdeňka Vocáska soud nerozhodl

16. 5. 2007

Soud o propuštění Vocáska nerozhodl, chce psychiatrický posudek

15.5.2007    Zpravodajství ČTK   

Mírov (Šumpersko) 15. května (ČTK) - Soudce dnes odložil na neurčito rozhodnutí o podmíněném propuštění doživotního vězně Zdeňka Vocáska, který byl odsouzen za dvojnásobnou vraždu. Důvodem je vypracování znaleckého posudku z oboru psychiatrie. ČTK to dnes řekla mluvčí mírovské věznice Magda Petříková.

 Obrazek

Vocásek byl za komunismu odsouzen k trestu smrti, ale po roce 1989 mu byl trest změněn na doživotí. Je vůbec prvním odsouzeným na doživotí, který této možnosti využil.

 

Podle Vocáskovy obhájkyně Kláry Slámové se bude znalec vyjadřovat k tomu, zda je možné propustit jej z výkonu trestu a jak se u něj dlouhodobý výkon projevil. "Pan Vocásek má za sebou otřesnou zkušenost, že byl mnoho měsíců v cele smrti. Ta zkušenost na něj zapůsobila mnohem intenzivněji než dlouholeté tresty u jiných osob odsouzených na doživotí," řekla na dotaz ČTK obhájkyně.Obrazek

 

Podle něj Vocásek prokázal, že se polepší. "Aktivně spolupracoval s duchovními, zapojoval se do programů pro odsouzené. Kázeňské tresty měl před 16 lety. Od té doby je to bezproblémový odsouzený," dodala Slámová.

 

Vocásek podle ní udržuje rodinné vazby. V případě, že by jej soud propustil na svobodu, chtěl by pomáhat potřebným lidem například v neziskových organizacích či různých komunitách. Již nyní má podle Slámové několik konkrétních nabídek, poslední do léčebné komunity.

 

V České republice je Vocáskem vězněm, který si doživotí odpykává nejdéle. Muž v roce 1987 pro majetkový zisk ubil invalidního důchodce a o tři měsíce později kvůli loupeži zavraždil dalšího starého muže. Za dvojnásobnou brutální vraždu mu soud v roce 1988 uložil trest smrti. Popraven měl být v prosince 1989, ale smrti unikl díky změně režimu v listopadu téhož roku. Po zrušení trestu smrti mu byl trest změněn na doživotí. Počátkem dubna uplynulo 20 let od okamžiku, kdy policisté Vocáska zatkli. Podle zákona je to doba, po jejímž uplynutí mohou doživotně odsouzení požádat o podmíněné propuštění.

 

V současné době je v mírovské věznici celkem 12 doživotně odsouzených vězňů. "Pokud vím, tak další žádost by měla být až někdy v roce 2010," řekla mluvčí mírovské věznice Magda Petříková.

 

Na doživotí je v Česku v současné době odsouzeno včetně nepravomocných rozsudků tři desítky lidí. Od roku 1990, kdy byl zrušen trest smrti, je doživotní vězení nejvyšším možným trestem, který český právní řád připouští.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář