Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pachová stopa

11. 9. 2007

Metoda pachových konzerv je metodou, na jejímž základě lze provádět identifikaci osob podle pachu vylučovaného lidským tělem. Podstatou kriminalistického odorologického zkoumání je analýza pachu. Stopa, zajištěná na místě činu je porovnávána se srovnávacím materiálem získaným od ztotožňované osoby.

Otisk pachové stopy zanechává pachatel nebo jiná osoba na místě dotyku nebo pobytu. Použitelná pachová stopa zůstává na místě činu i za předpokladu, že pachatel stopy zahlazoval. Nepomůže použití silní voňavky, pepře nebo česneku.

Otisk pachové stopy se snímá kontaktem pachového snímače se stopou. Odběr srovnávací pachové stopy se provádí u prověřovaných osob a nejčastěji u obviněného. Samotný odběr se provádí tak, že se přiloží na určité místo těla osoby pachový snímač.

Při pachové identifikaci se postupuje tak, že před provedením srovnání se kontroluje náhodná zajímavost pachových konzerv pro psa, který srovnání provádí. Tzv. zjišťování pachové zajímavosti je nezbytné k vyloučení možnosti, že pes označuje nikoli shodnost mezi otiskem pachové stopy a srovnávací pachovou konzervou, ale mezi stopou a specifickým pachem prostředí, ve kterém se pes nachází nebo v němž se nacházela věc, z níž byla stopa sejmuta, atd. Je prakticky vyloučeno, aby pes vždy označoval klamnou konzervu.

 Teprve po provedení pachové zajímavosti je možno započít s porovnáváním  pachových konzerv z konkrétního případu. Pes nasaje pach z pachové konzervy. Psovod vezme psa na vodítku a vede ho podél řady srovnávacích pachových konzerv. V této řadě se vždy umístí vedle pachové konzervy, která je předmětem srovnání, několik klamných pachových konzerv. Pes čichá k jednotlivým sklenicím, shodu označí zalehnutím k příslušné sklenici.

Uvedený postup se několikrát opakuje, a to tak, že srovnávaný vzorek se postaví na jiné místo v řadě. Ačkoliv se dříve odmítala přítomnost cizích osob u úkonů s poukazem na to, že přítomnost těchto cizích osob by mohla ovlivnit aktivitu psů, lze však zpravidla zajistit sledování úkonu obhájcem nebo i státním zástupcem.

Zdroj: Přípravné řízení trestní, nakl. C.H. Beck, 2003

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pachovka

Klára10. 4. 2010 17:52

Řekla bych, že je to nepřímý důkaz. V trestních předpisech se o tom nic neuvádí a informace, které jsou tu k dispozici, jsem čerpala z bichle Přípravné řízení trestní od Becka. Pachová stopa se hodně řešila v kauze Martina Koryčánka, jehož rubriku najdete v hlavním menu.

Dotaz

Jiří Kopal7. 4. 2010 22:59

Je pachová stopa důkaz přímý, nebo nepřímý?
Děkuji za odpověď.
Jiří Kopal
jirikopal@centrum.cz