Jdi na obsah Jdi na menu
 


Podmíněné propuštění se urychlí

18. 10. 2012

Poslanci schválili novelu trestního zákoníku, podmíněné propouštění z věznic se urychlí

Mediafax, 6.září 2012

Poslanecká sněmovna ve čtvrtek přehlasovala Senát a schválila novelu trestního zákoníku, která zrychlí proces podmíněného propuštění a vyřeší problém přeplněných věznic. Zákon byl přijat 102 hlasy ze 176.

Do sněmovny úpravu zákona vrátil Senát, který ji označil za "paskvil". Miroslav Antl (nez.), který v horní komoře novelu dlouze kritizoval, ji navrhl za ústavně-právní výbor zamítnout a k tomuto návrhu se pak senátoři většinově přiklonili.

Autoři novely předpokládají, že tímto způsobem se zlepší situace v přeplněných věznicích a ušetří se prostředky státního rozpočtu. "Současný stav přeplněnosti věznic právě pachateli, kteří se dopustili drobných trestních činů, je dlouhodobě neúnosný," uvedl již dříve za předkladatele poslanec ODS Pavel Staněk.

Norma předpokládá, že návrhy na podmíněné propuštění by dávali ředitelé věznic. Právě oni mají podle předkladatelů nejvíce informací o odsouzeném a mohou nejlépe posoudit míru resocializace dotyčného. Ředitel by měl v případě doporučení pro propuštění zohlednit také to, zda odsouzený včas nastoupil do výkonu trestu nebo nahradil či jinak odčinil škodu, kterou způsobil.

Novela počítá také s tím, že by se omezila některá kritéria, k nimž se při posuzování návrhu na podmíněné propuštění přihlíží. Současně by se zkrátila nynější roční lhůta, po jejímž uplynutí může odsouzený opakovat dříve zamítnutou žádost o podmíněné propuštění. Koaliční poslanci chtějí, aby byla lhůta pouze šestiměsíční.

Pod změnou zákona jsou podepsaní poslanci Pavel Staněk (ODS), Stanislav Polčák (TOP 09-STAN) a Jana Suchá (VV).

Kamila Kinštová, Jan Kálal, Tereza Veselá, Jan Drahorád

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář