Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zdeněk Vocásek se může dostat z vězení

16. 4. 2007

Vrah zůstává za mřížemi. Neřekl si o propuštění

7.4.2007    Lidové noviny    str. 4   Domov

PRAHA Dvojnásobný vrah Zdeněk Vocásek si mohl minulý čtvrtek podat žádost o podmínečné propuštění. Podle vyjádření okresního soudu v Šumperku tak ale zatím neučinil. Vrah možná neví, jak si žádost podat. „Ten člověk má IQ tykve,“ řekl LN kriminalista Miloslav Jedlička. Vocáskovi naměřili soudní znalci IQ v hodnotě 77. „Zřejmě nesehnal žádného právního zástupce, s kterým by to mohl konzultovat. Ale není vyloučené, že se mu ve vězení zalíbilo,“ dodal policista bez nadsázky.

  Za dvě vraždy a jeden pokus o vraždu byl v září 1988 odsouzen k trestu smrti. Od šibenice ho ale zachránilo zrušení absolutního trestu v roce 1990. Dostal doživotí. Letos však může být podmínečně propuštěn. Vocásek by tak byl prvním českým hrdelním odsouzencem, který se dostal z vězení.

  Své oběti zabíjel Zdeněk Vocásek dost brutálním způsobem. Prvního ledna 1989 zavraždil bývalého veksláka, nevidomého Quida F. Tomu zasadil několik ran kladivem. Když mu upadla násada, rozbil mu hlavu dvěma půllitry piva a bodal ho šroubovákem do hrudníku, břicha a do oka. O čtyři měsíce později padl Vocáskovi za oběť sedmdesátiletý alkoholik Ferdinand K. Toho Vocásek ubodal na jeho ubytovně nožem a odcizil mu 510 korun. Podle expertů je Vocásek naprosto nepřevychovatelná osobnost. Jeho propuštění by prý bylo „experimentem“. Poukazují hlavně na to, že Vocásek neprojevil nad svými činy žádnou lítost. „Bylo mu jen líto, že nebude u toho, až bude rodit jeho fena,“ řekl LN Jedlička.

12.4.2007    Prima TV    str. 7   19:00 1. ZPRÁVY

     

Jiří CHUM, moderátor

--------------------

Historicky první český doživotní vězeň, dvojnásobný vrah Zdeněk Vocásek, se může dostat z vězení. Za mřížemi už je dvacet let. Podle zákona tak může požádat o podmínečné propuštění. Je to vůbec poprvé, co se u nás někdo takový může vrátit na svobodu. Vocásek byl v roce 1987 odsouzen k trestu smrti za bezdůvodnou brutální vraždu dvou mužů. Na sklonku roku 89 ho čekala poprava. Vraha ale zachránila listopadová revoluce. Tento muž je tak prvním z více než třiceti současných doživotních vězňů, který může požádat o propuštění. Co vlastně udělal a kdo další může dostat stejnou šanci, to se dozvíte dnes večer v pořadu Krimi live.

 

 

Zdeněk Vocásek se může dostat z vězení

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář